Pojištění vozidel

Nejlepší „povinné ručení“, tedy oficiálně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je takové, které je ve své podstatě a ve svém základu nejlevnější. To proto, že se jedná o zákonné pojištění a všechny pojišťovny musí ctít zákon a musí vyplácet za škody, které jste způsobili ostatním účastníkům provozu. Na území České republiky zcela bez výjimek (záměr a alkohol či jinačí porušení zákona se samozřejmě nepočítá). Avšak, i pojišťovny a různí zprostředkovatelé (typu online srovnávače) umí dělat marketing a umí zabalit do zákonného povinného ručení různé finty a připojištění, které mnohdy vůbec nepotřebujete. Jak se v tom vyznat?

Povinné ručení – základ

Základem je limit pojištění 35 miliónů, které se dá rozšířit na 70, 100, 150, 200 miliónů. Kryje 2 věci:

  • celkovou majetkovou škodu v rámci jedné nehody
  • celkovou škodu na zdraví na KAŽDÉHO zraněného či usmrceného v rámci jedné nehody.

Jaká výše je ideální? Za škodu na zdraví nikdy v historii nebylo vyplaceno více než 35 miliónů Kč, proto je minimální limit naprosto v pořádku, nicméně, limit na celkovou majetkovou škodu 35 miliónů Kč je bohužel nedostačující. Stačí způsobit řetězovou nehodu s nějakým kamiónem, který veze cenné zboží, k tomu dodáme ušlý zisk a 35 mega je fuč. Zbytek škody samozřejmě zaplatí viník nehody, tedy vy. A ten už do konce života nesplatíte.  Ideální je tedy zvolit vyšší limit, třeba 100 miliónů. Řidiči, kteří jezdí hodně a taktéž do zahraničí by měli mít limity ještě vyšší.

Kolik zaplatí spotřebitel za povinné ručení v základu? Záleží vesměs na několika věcech: objem motoru, věk pojištěného a délka pojištění bez nehody (tzv. bonusy resp. malusy).

Příklad

Pro svoje auto o objemu 1,6 litru s malým 24 měsíčním bonusem jsem schopen si najít nabídky různých pojišťoven od 2 600 Kč do 9 000 Kč za roční povinné ručení s limitem 100 miliónů Kč. Samozřejmě využívám nabídku za 2 600 Kč, protože jednak je cena nejnižší a jednak je součástí ceny pár vychytávek, které se hodí jako například poškození kabeláže stojícího auta zvířetem (ty kuny jsou fakt všude) či dobré asistenční služby, které motorista ocení. Samozřejmě, i to moje pojištění, za které platím 2 600 Kč ročně, stojí u různých zprostředkovatelů různě, třeba i 5 200 Kč. Na příkladu je vidět, že obyčejné povinné ručení můžete přeplatit až 3x.

 

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení vozidla, havárie, vandalismu nebo v případě živelných pohrom. Na rozdíl od povinného ručení vám v případě havárie, kterou zaviníte, pojišťovna uhradí škodu na vašem vlastním vozidle. Toto pojištění je mnohem komplikovanější k vzájemnému porovnání a najdeme zde pár dalších triků a fint pojišťoven. Někdy bývá výhodné v kombinaci s povinným ručením, někdy je lepší si jej sjednat zvlášť. Někdy dává smysl havarijní pojištění nesjednávat a některé jeho výhody řešit jako připojištění v povinném ručení. Každý člověk jezdí jiným způsobem a má jinou řidičskou historii a zkušenosti, proto i nabídka havarijního pojištění by měla být dělaná na míru.

 

Jak získat nabídku povinného ručení či havarijního pojištění vozidel?

  • Pobočky pojišťoven
  • Pojišťovací/Finanční poradci
  • Online srovnávače
  • nebo…

 

Vyzkoušejte mé služby pojištění vozidel!

Moje služby zprostředkování pojištění vozidel můžete využít kdykoliv. Ať už potřebujete sjednat úplně nové pojištění nebo máte stávající pojištění povinného ručení či havarijního pojištění a chcete zjistit, zda máte tu nejlepší aktuální nabídku na trhu. Proč přeplácet, když změna je tak jednoduchá? Vaše poptávka je nezávazná a k ničemu nezavazuje. Na druhou stranu garantuji solidnost nabídky a velkoobchodní ceny pojištění, ke kterým mám přístup.

Jak postupovat?

Můžete mne kontaktovat telefonicky či emailem, ale lepší bude, když budete postupovat podle návodu níže.

1) Kupujete nové auto, motorku – zatím nemáte SPZ

V autosalónu klidně sjednejte jejich pojistku na dobu určitou tj. 15 dní či 1 měsíc, vyřiďte si všechny formalitu zápisu a kontaktujte mne přes Poptávkový formulář pojištění vozidel níže. Po jeho vyplnění a odeslání obdržíte emailem či telefonicky návrh nového pojištění ke zvážení a posléze sjednání.

 

2) Kupujete starší auto, motorku – máte SPZ

Před koupí mne kontaktujte přes Poptávkový formulář pojištění vozidel níže, na základě kterého zašlu svoji indikativní nabídku povinného ručení a(nebo) havarijního pojištění ke zvážení. S prodejcem si dohodnete datum, do kdy bude platit stávající zelená karta, protože je zbytečné, aby jedno vozidlo mělo 2 platná povinná ručení. Pro přepis v registru vozidel stačí 1 platná zelená karta. Zvolené pojištění sjednáme k datu dle dohody kupujícího/prodávajícího.

 

3) Máte povinné ručení/havarijní pojištění

Smyslem je zajistit si aktuálně nejlepší nabídku na trhu, protože trh, pojišťovny a jejich produkty se mění. Že máte povinné ručení/havarijní pojištění 2-10 let a jste spokojení? To je největší chyba, protože každá pojišťovna dává velké slevy novým zákazníkům a na staré kašle. Proto je vhodné si dělat každý rok mini výběrové řízení 🙂 Ani pojišťovnu nemusíte měnit, stačí vypovědět starou smlouvu a sjednat si novou s lepšími podmínkami. Protože většina pojistných smluv je dělaná na 1 rok s automatickou obnovou, máte:

2 možnosti jak postupovat:

    1. Pokud výročí (konec platnosti) stávajícího pojištění máte až za více než 3 měsícenastavte si mého Hlídacího psa pojištění vpravo nahoře. Ten zajistí, že 2 měsíce před koncem platnosti vaší stávající smlouvy se vám připomenu a můžeme se spolu podívat co pojistný trh aktuálně nabízí. 2 měsíce předem je nastavené proto, že pokud bychom vypovídali starou smlouvu, tak je třeba to udělat alespoň 6 týdnů před datem výročí.
    2. Pokud výročí (konec platnosti) stávajícího pojištění máte za méně než 3 měsícevyplňte Poptávkový formulář pojištění vozidel, na základě kterého obdržíte indikativní nabídku vhodného pojištění. Pokud se bude líbit, starou smlouvu se vypoví (lze udělat písemně či online) a nové pojištění sjednáme.

 

Sjednání pojistné smlouvy v případě pojištění vozidel vesměs probíhá online tzv. na dálku. Na email obdržíte návrh pojistné smlouvy, v klidu si přečtete co jsme si předem dohodli a vybrali. Pokud vše bude souhlasit, první pojistné uhradíte pojišťovně. Tímto vznikne nová pojistka. Jednoduché.

 

Pojištění vozidel – poptávkový formulář