Na této stránce uvádím celý svůj profesní životopis a příběh, jak jsem se k financím vrátil.

 

Vysokoškolské studium

V roce 2004 jsem úspěšně absolvoval inženýrské studium na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava. Vybral jsem si nejtěžší specializaci Finance a protože jsem z většiny zkoušek po dobu všech 5 let studia dostal jedničky, na závěr jsem obdržel červený diplom jakožto symbol úspěšného ukončení vzdělání s vyznamenáním. Navíc, moje diplomová práce na téma Empirické ověření modelů úrokových sazeb získala první cenu v Soutěži ekonomické fakulty o nejlepší diplomovou práci. Můžete si ji přečíst.

Praxe v nejbohatší firmě na světě

Pracovní zkušenosti jsem nejdříve sbíral v americkém ropném gigantu ExxonMobil a její pražské pobočce, kde jsem analyzoval úvěruschopnost průmyslových a obchodních firem z regionu střední a východní Evropy. Práce v téhle korporaci mne naučila jedné důležité věci – firmy na špici mají vždy předem připravený plán A, pak záložní plán B a záložní plán C. Když nastane situace, jedou podle plánu, neřeší emoce, stresy a tedy nechybují.

Bankovnictví v Irsku

Po dvou letech strávených v korporaci jsem zjistil, že Praha resp. Česká republika je pro mne malá a tak jsem vyrazil za pracovními zkušenostmi do světa. V roce 2007 jsem se přestěhoval irského Dublinu, kde právě probíhal boom v bankovní sféře. Kývl jsem na nabídku belgické banky KBC (matka české ČSOB) a rázem se ze mne stal Senior analytik úvěrového rizika. Měl jsem na starosti analýzu úvěrových rizik velkých globálních projektů jako například výstavba elektráren, plynovodů, ropných plošin, dálnic, škol, provoz přístavů, nákup telekomunikačního operátora atd. Byla to hodně zajímavá a zodpovědná práce, jen málokde se vám poštěstí někomu radit, zda je vhodné a výnosné úvěrovat určitý projekt o hodnotě několika miliard eur. Zvláště pak ve věku 27 let :).

2 roky prázdnin

V roce 2009 světová finanční krize vrcholila, banky tlumily své aktivity a já chtěl vidět svět. Ne Evropu, ale svět, o kterém jsem snil a sny se mají plnit nejen o Vánocích. Zvolal jsem tedy „Sbohem, Irsko“ a po létě stráveném doma v Třinci jsem vyrazil na cestu. Pěkně postaru po zemi a bez chytrého telefonu. První etapa cesty trvala 7 měsíců a z Třince jsem se zajel podívat do Singapuru. Přes Polsko, Pobaltské státy, přes celé Rusko až do Vladivostoku, dvakrát jsem projel Čínu ze severovýchodu na západ a ze západu na jihovýchod, pak do Laosu, Thajska a Malajsie.  V rámci dalších 5 měsíců jsem objevoval krásy bývalé incké říše v Peru, Bolívii a Ekvádoru. Stal se ze mne cestovatel, který od této doby navštívil desítky dalších zemí.

Bankovnictví v ČR

Po dvou letech prázdnin jsem v květnu 2011 nastoupil do centrály ČSOB v Praze na pozici, ve které jsem byl zodpovědný za vytváření obchodní politiky banky vůči malým a středním firmám (do obratu 1 miliardy Kč) v oblasti produktů finančního trhu a zahraničního platebního styku. S naprostým přehledem tedy vím, které bankovní produkty či služby jsou pro firmy výhodné, které zbytečné, o čem lze s bankou vyjednávat atd. V rámci řádné dovolené jsem si odskočil na čtyři týdny do Kambodže, kde jsem se utvrdil v názoru, že korporátní svět není pro mne, a proto jsem ihned po svém návratu svůj korporátní život ukončil a od roku 2012 se už pouze bavím a užívám si života.

Expediční agentura Zirhamia

V roce 2013 jsme s kamarádem založili alternativní cestovní agenturu Zirhamia, která rozčeřila hladinu českého rybníčku cestovního ruchu díky svému inovativnímu, přátelskému, férovému a flexibilnímu fungování. Každým rokem organicky rosteme v počtech nových i stálých klientů, rozšiřujeme nabídku expedic do světa, nabízíme doprovodné služby cestovatelům, spolupracujeme s 25 externími průvodci. Přichází rok 2020, koronavirová krize a uzavření hranic. Cestovku dáváme do pohotovostního „standby“ režimu a čekáme až se bouřka přežene a začne se opět normálně cestovat.

Začínám novou kapitolu

Jelikož v karanténě není co dělat, urychluji svůj plán, který jsem měl v hlavě připraven na rok 2025. Nerozumím ničemu jinému než cestování a financím. Cestovka funguje a dělá mi radost, takže se mohu opět věnovat financím, po kterých se mi občas stýskalo. Nebudeme si nalhávat, finanční poradenství, ať už pro lidi nebo pro firmy, je obor s nejhorším PR a není se čemu divit. Roky jsem nečinně pozoroval, kolik malých či větších podvodníčků na trhu finančního/investičního poradenství vesele existuje, kolik lží a polopravd krouží po internetu, kolik manipulací a nekalých obchodních praktik zažili mí přátelé a známí. Bohužel, maximalizace prodeje a zisku za každou cenu vládne světu. Nastal čas to změnit, ne?

V dubnu 2020 zakládám web SUREMAN, v červnu 2020 úspěšně absolvuji dvě tříhodinové zkoušky České národní banky – souhrnnou zkoušku z pojišťovnictví a souhrnnou zkoušku z úvěrů, v červenci podepisuju smlouvu o spolupráci s broker poolem OK Klient, který mi zajistí interní přístup k produktům a službám českých bank a pojišťoven, informační/právní know-how a hlavně velkoobchodní ceny, na které si obyčejný smrtelník nešáhne. Řekl bych, dobrý základ!

Vítejte na webu! Doufám, že zde naleznete množství přínosných rad a informací a v neposlední řadě se těším na spolupráci.

Ing. Jerzy Szurman