Zkouška s pojišťovnictví

Všichni pojišťováci se třesou. Česká národní banka již pár měsíců požaduje po všech pracovnících pojišťoven a po pojišťovacích zprostředkovatelích, kteří se podílí na distribuci pojištění, složení odborné zkoušky. Důvod? Prý, aby pojištění distribuovaly pouze odborně vzdělané osoby. Mně se zdá, že ČNB má s tímto požadavkem trochu zpoždění, asi tak 30 let. Každopádně, jisté je, že počet pojišťováků působicích v ČR výrazně klesne z důvodu absence složené zkoušky.

Na výběr je 9 druhů zkoušek podle typu pojištění a obtížnosti od zkoušky úplně banální I. stupně až po souhrnou zkoušku IX.

Zkoušet se začalo již ve 3. kvartále 2019 a všichni distributoři pojištění musí složit zkoušku do 1. 12. 2020. Jinak budou mít útrum. Aktualizace: Z důvodu COVID-u se finální termín posouvá o 6 měsíců.

V době karantény mě nenapadlo nic jiného než si „vyhodit z kopýtka“ a udělat si rovnou tu nejtěžší souhrnou zkoušku z pojišťovnictví č. IX., která zahrnuje všechny oblasti pojištění:

  • Životní pojištění
  • Pojištění motorových vozidel
  • Neživotní občanské pojištění
  • Neživotní pojištění podnikatelů
  • Pojištění velkých pojistných rizik

Pro úspěšné složení této zkoušky musíte projít přibližně 1 500 teoretických otázek včetně chytáků z více správnými odpověďmi a dále 500 pratických otázek – studií s výpočty. Zkouška má 100 kombinovaných otázek.

Svoji souhrnou tříhodinovou zkoušku z pojišťovnictví jsem úspěšně složil dne 3. 6. 2020 v Ostravě. Na člověka, který se pojištěním doposud nikdy profesionálně nezabýval, je to určitě vynikající výkon. 🙂

A jak jsou na tom ostatní? ČNB zveřejňuje průběžné statistiky!