Pojištění občanské odpovědnosti tj. „pojistka na blbost“

Pojištění občanské odpovědnosti, oficiálně Pojištění odpovědnosti za škodu na majetku a zdraví způsobenou třetí osobě v občanském životě, hovorově „pojistka na blbost“, patří mezi základní a výhodná pojištění, které by měl každý občan mít. Zvláště to platí o rodinách s dětmi či domácími mazlíčky, protože dle statistik i jednoduché logiky, právě děti a psi nejčastěji způsobují újmu třetím osobám. Kvalitní pojištění, pokrývající všechny členy domácnosti, není drahé, vyjde na cca 1 000 – 1 500 Kč ročně, což oproti možným škodám, hlavně újmám na zdraví, v řádech miliónů korun, je velmi výhodný obchod. Je tady však jedno velké ALE, není pojistka jako pojistka, všechny pojišťovny si definují pojištění odpovědnosti dle své libosti a kreativity, nestačí si proto sjednat jakoukoliv pojistku odpovědnosti, nejdříve prostudujte pojistné podmínky a výluky z pojistného plnění.

Reálné příklady škod z občanského života

Na úvod je nejlepší uvést příklady, na základě kterých zjistíte, proč je pojistka na blbost nutná a výhodná.

Dítě způsobilo jinému dítěti při skákání na trampolíně mnohačetné zlomeniny. Škoda 75 000 Kč. Dítě v obchodě nechtěně zničilo vzácnou porcelánovou mísu. Škoda 50 000 Kč. Pes poničil sedačku u sousedů. Škoda 30 000 Kč. Žena si začala napouštět vanu, když na ni zazvonila sousedka, že musí rychle do nemocnice a s prosbou, aby jí žena pohlídala dvě malé děti. Žena na vanu zapomněla, a tak kromě svého bytu vytopila i sousedy pod ní. Újma způsobená sousedům dosáhla výše 170 000 Kč. Cyklista způsobil dopravní nehodu, ve které se srazila dvě auta. Výsledkem byli tři zranění, z toho jeden s trvalými následky. Celková vyčíslená újma na zdraví a majetku dosáhla výše 2 500 000 Kč. Lyžař na sjezdovce srazil jiného lyžaře, který upadl a nemohl se hýbat. Za zdravotní léčebnou péči, trvalé následky, bolestné, ztížené uplatnění, náhradu za ztrátu výdělku musel obviněný lyžař zaplatit 12 300 000 Kč.

 

Jak si vybrat kvalitní pojištění občanské odpovědnosti

Nedívejte se na cenu pojištění, pár stovek ročně navíc vás nezabije, místo toho si prostudujte pojistné podmínky a dejte si pozor na následující:

 • Na koho se pojistka vztahuje – ideálně na všechny členy domácnosti včetně zvířat (typicky pes, kůň, hospodářské zvíře). Někdy může zahrnovat i osoby vypomáhající v domácnosti
 • Zda se pojištění vztahuje jak na újmu na majetku tak na újmu na zdraví třetích osob – to druhé je mnohem důležitější
 • Zda se pojištění vztahuje i na sportovní činnost (viz případ lyžaře)
 • Jaká je územní platnost pojištění – ideálně Evropa či celý svět pokud hodně cestujete
 • Zda se vztahuje na věci zapůjčené k užívání (např. pokazíte sousedovi motorovou pilu) či věci pronajaté/převzaté k užívání (ideální pro nájemníky bytů pokud vlastní vinou poničíte pronajímateli vybavení bytu)
 • Zda se vztahuje i na regres zdravotní pojišťovny – zdravotní pojišťovna má ze zákona nárok a může po vás požadovat proplacení nákladů na zdravotní péči poškozeného
 • Vyhněte se slovíčkaření v pojistných podmínkách typu „hrubá nedbalost“ – ideální zbraň pojišťovny neplnit…
 • Pokud vlastníte jednu nebo více nemovitostí (např. rodinný dům) ujistěte se, že pojištění kryje i škody z vlastnictví nemovitosti (např. pošťačka uklouzne na vašich čerstvě umytých schodech nebo na ni spadne rampouch z vaší střechy a …vypíchne ji oko)
 • Prověřte, v jaké míře jsou do pojistné ochrany zahrnuty i náklady na právní zastoupení pojištěného při případných soudních sporech s poškozenými nebo zachraňovací náklady, které byly vynaloženy za účelem odvrácení bezprostředně hrozícího nebezpečí.
 • Prověřte výši spoluúčasti, ideálně 0 Kč nebo symbolických 1000 Kč.

 

Realita versus marketing

Jednoho krásného dne jsem se ponořil do světa pojištění občanské odpovědnosti za škodu. Člověk by nevěřil, jak se mohou nabídky různých pojišťoven lišit v tak jednoduchém pojištění jakým je pojištění občanské odpovědnosti. Prováděl jsem různé cenové kalkulace a podrobně četl všeobecné i doplňkové pojistné podmínky pojišťoven. Na co jsem přišel?

 • Pojištění občanské odpovědnosti lze sjednat samostatně i jako připojištění k pojištění nemovitostí/domácností
 • Drahé pojištění nutně neznamená, že se jedná o kvalitní pojištění. Pojištění odpovědnosti s limitem 10 000 000 Kč vycházelo cenově od 800 Kč do 4 000 Kč ročně, avšak vyšší pojistné neznamenalo vyšší pojistnou ochranu, ba naopak.
 • Kdo nečte a nesrovnává pojistné podmínky, není schopen vyhodnotit kvalitu pojištění

 

Vyzkoušejte mé služby!

Moje služby zprostředkování pojištění odpovědnosti můžete využít kdykoliv. Ať už potřebujete sjednat úplně nové pojištění nebo máte stávající pojištění odpovědnosti a chcete zjistit jak na tom vlastně jste. Jste si jisti, že jste opravdu krytí ve všech požadovaných situacích? Vaše poptávka je nezávazná a k ničemu vás nezavazuje. Na druhou stranu garantuji solidnost nabídky a velkoobchodní ceny pojištění, ke kterým mám přístup.

Jak postupovat?

Můžete mne kontaktovat telefonicky či emailem, ale lepší bude když budete postupovat podle návodu níže.

 1. Máte stávající pojištění odpovědnosti z občanské zodpovědnosti – príma, tak se na to podíváme:
  1. Pokud výročí (konec platnosti) stávajícího pojištění máte za méně než 3 měsícevyplňte Poptávkový formulář – pojištění odpovědnosti níže, na základě kterého obdržíte indikativní nabídku vhodného pojištění. Pokud se bude nabídka líbit, starou smlouvu se vypoví (lze udělat písemně či online) a nové pojištění sjednáme. Starou smlouvu lze vypovědět 6 týdnů před datem výročí.
  2. Pokud výročí (konec platnosti) stávajícího pojištění máte za více než 3 měsíce – nebudeme situaci hrotit. Nastavte si mého Hlídacího psa pojištění vpravo nahoře, který zaručí, že se vám v pravý čas ozvu, abychom zajistili aktuálnost nabídky na trhu pojištění odpovědnosti z občanského života.
 2. Chcete sjednat zbrusu nové pojištění odpovědnosti z občanské odpovědnosti – jednoduše vyplňte formulář níže.

 

Sjednání pojistné smlouvy v případě pojištění odpovědnosti z občanského života probíhá vesměs online tzv. na dálku. Na email obdržíte návrh pojistné smlouvy, v klidu si přečtete, co jsme si předem dohodli a vybrali. Pokud vše bude souhlasit, první pojistné uhradíte pojišťovně. Tímto vznikne nová pojistka. Jednoduché.

 

Pojištění odpovědnosti z občanského života – poptávkový formulář