Kam investovat?

Nejvíce pochybných rad, manipulací a demagogie se vyskytuje v oblasti investičního poradenství. Proč? Jak jednoduché je zlákat člověka na klíšé typu „Peníze musí vydělávat“, „Peníze se musí točit“, „Pouze investicemi dosáhneme životních cílů a snů“ „Jak být milionářem za 2 roky“ atd. Přestože o investování, respektive spekulování na finančních trzích, vím toho z teoretického i praktického hlediska hodně, neposkytuji investiční rady s cílem prodat určitý investiční fond, ale rád se podělím se svými čtenáři o základní investiční zásady, které se nějak vytratily ze všeobecného povědomí.

 

Úvodní chyba

Spočívá v tom, že lidi investují do finančních produktů, ikdyž na to nemají dlouhodobé peníze nebo nemají zajištěné základní životní potřeby např. vlastní bydlení. Jednoduše, pokud splácím úvěr, většinou nějaký spotřebitelský úvěr nebo hypotéku, neměl bych investovat do finančních produktů. Protože většina českých domácností je čistým dlužníkem, je opravdu málo lidí, kteří si můžou dovolit investovat. Přesto, kam se podívám, vidím domácnost, která splácí 30-letou hypotéku a zároveň „investuje“ do fondů, spoří na stáří, dětem do začátku atd. Je snad logické a ekonomicky výhodné zbavit se jakýchkoliv dluhů co nejdříve nebo ne? Hlavními argumenty, které nebudu teď rozepisovat, je časová hodnota peněz a pravděpodobnost úspěšnosti investice.

Jakákoliv investice do finančních aktiv je určitá forma spekulace. Spekulace na růst, spekulace na pokles, spekulace, že výsledek bude stejný, resp. obdobný jako v minulosti, spekulace, že budu ziskový v rámci určitého časového horizontu atd. Spekulace = nejistý příjem, úvěr = jistý závazek.

 

Kam tedy investovat?

Pokud máte přebytečné peníze, dříve než se poohlédnete po investicích do finančních produktů, podívejte se na tyto skupiny, kam můžete vždy s pozitivním výsledkem zainvestovat.

Vlastní bydlení

Výdaje na nájemní bydlení představují velkou část rodinného rozpočtu, proto je logické investovat do vlastní nemovitosti. Jakákoliv investice do vlastní nemovitosti je dobrá volba, např: můžete utéct z nájmu do vlastního, nebo předčasně splatit část stávající hypotéky, nebo rekonstruovat nebo jiným způsobem zvelebovat vlastní nemovitost, atd.

 

Vzdělání/Jazyky

Hlavním cílem investic do vzdělání je zvyšovat svůj potenciál případně konkurenceschopnost na trhu práce. Nemusí se jednat o vzdělání klasického typu jakým je třeba získání universitního diplomu (mnohdy se jedná o předražený a nerentabilní špás), ale spíše o specializované kurzy, které mají vysokou přidanou hodnotu. Protože žijeme v globálním a online světě, investice do jazyků je neméně důležitá. Angličtina samozřejmě hraje prim. Benefit znalosti angličtiny nemusí být čistě finanční, poznáte jej když bude řešit nějaký problém. Namísto omezených informací v českém jazyce se před vámi otevře svět triliónů anglických stránek.

 

Vlastní podnikání

Pokud pracujete jako zaměstnanec, jste vždy závislí na rozhodnutích zaměstnavatele. Není lepší být strůjcem vlastního osudu? Co takhle změnit svoje hobby na vlastní podnikání. Já jsem to udělal a nelituju. Budete však potřebovat spousty energie a času, ale zadarmo není nic. 🙂 Začít však můžete pomalu kdykoliv.

 

Zážitky

Ano, investice o sebe a do kvalitních zážítků. Pokud chcete žít plnohodnotný život, investujte do plnění svých snů. Jsme tady pouze jednou a nikdo neví kdy náš „pobyt“ skončí. Ze zážitků budete čerpat celý život a nikdo je vám nikdy neveme.

 

Pokud máte splněno většinu výše uvedeného včetně dostatečné likvidní rezervy na pokrytí svých životních nákladů na další 1-2 roky pro případ neočekávaných událostí, potom to co vám zbude můžete směle investovat do finančních produktů. Jak to ideálně a elegantně udělat se pak s vámi pobavím u kafe.