Jak zkontrolovat firmu na internetu

Sepsal jsem jednoduchý, ale obsáhlý návod s užitečnými odkazy, kterými se řídím, když chci zkontrolovat firmu na internetu. Protože na webových stránkách můžete napsat cokoliv, je na zákazníkovi/spotřebiteli/zájemci, aby si z veřejných zdrojů ověřil, zda dotazovaná firma je oficiální, bonitní, čestná atd. Může to být e-shop, potenciální obchodní partner, investiční zprostředkovatel, kouč, prodejce firemních dluhopisů, atd. Prostě kdokoliv. Pojďme na to!

1) Kontaktní údaje z webové stránky

Každá firma, která něco nabízí, ať už právnická osoba nebo fyzická osoba podnikatel, se musí na svých webových stránkách jasně a zřetelně identifikovat. Kvalitní firmy mají své údaje uvedené v sekci Kontakt nebo O nás, některé se spíše schovávají do zápatí stránek a některé své údaje nezveřejňují vůbec. Zvláště e-shopy. Proto se podívejte do jejich Obchodních či smluvních podmínek, tam by mělo být jasně uvedeno, kdo tento e-shop provozuje, jinak to může zajímat Českou obchodní inspekci, tedy ČOI, tuším. Minimální údaje, které byste měli najít je název firmy, adresa, IČO, případně DIČ, kontaktní telefon, email. Pokud kontaktní údaje chybí, zkuste krok číslo 2.

2) Vlastník domény

Nemůžete-li najít kontaktní údaje firmy na webových stránkách, zamiřte na adresu www.nic.cz, což je správce české domény .CZ Na hlavní stránce je dotaz Vyhledávání v registru, kde zadáte adresu stránky bez www (to jest v mém případě sureman.cz) a zobrazí se vám kdo je vlastníkem(držitelem) domény, rok registrace, registrátor. Samozřejmě, i tento údaje lze skrýt nebo jako držitel se může objevit firma, která se zabývá registrováním domén/webhostingem atd. Za pokus to však určitě stojí.

 

 

3) Registry firem

Českou obchodní firmu si můžete zkontrolovat vždy v následujících seznamech. Pokud ji nenajdete, znamená to problém – firma oficiálně neexistuje:

Veřejný / Obchodní rejstřík – JUSTICE.CZ

Pro vyhledání různých právnických osob ve Veřejném / Obchodním rejstříku. Lze vyhledávat podle názvu, IČO, jmén a příjmení zúčastněných. Tento zdroj informací je velmi důležitý, protože na tom to odkazu lze zjistit podstatné, aktuální i historické informace o tom, kdo firmu vlastní, řídí, ovládá a jak firma hospodaří. Ve Sbírce listin musí každá firma zveřejňovat svoji účetní závěrku s maximálním skluzem 1 rok. Čím větší firma (obratem, počtem zaměstnanců), tím více informací je požadováno a zveřejňováno. Pokud se ve finančním výkazech vyznáte, dozvíte se o firmě téměř cokoliv. Překvapivě, některé firmy ve svých výkazech zveřejnují i své know-how, nechápu proč…

ŽIVNOSTENSKÝ REJSTŘÍK

Fyzické osoby podnikají v ČR jako osoby samostatně výdělečné činné. Není jich málo, dle ČSSZ, kolem 1 miliónů osob, z toho cca 60 % na hlavní činnost, zbytek tvoří vedlejšáky k zaměstnání nebo přivýdělek. Na adrese Živnostenského rejstříku můžete vyhledat osobu dle jména a příjmení nebo dle identifikačního čísla. Dozvíte se pro jaké činnosti má podnikající osoba povolení, od kdy podniká, jaká je její registrovaná adresa.

ARES – Ekonomické subjekty

V systému ARES můžete taktéž vyhledat firmu/podnikatele, výsledkem hledání bude seznam všech rejstříků, kde je osoba registrována tj. včetně výše uvedených registrů a hlavně informace o tom, zda je firma nebo podnikatel OSVČ plátce DPH. Pokud firma inzeruje, že je velkým prodejcem/výrobcem nábytku, ale není plátce DPH (což musí být vždy při obratu nad 1 mil. Kč ročně), tato firma lže jako když tiskne.

Insolvenční rejstřík

K tomu není snad co dodat

 

4) Specializované registry

Existují taktéž osoby, které podnikají na základě zvláštního povolení či jiného než živnostenského oprávnění. Řadíme sem daňové poradce, finanční poradce, notáře, auditory, lékaře, veterináře, farmaceuty, znalce, tlumočníky, architekty, zeměměřiče, aj. Více informací o těchto osobách poskytnout registry profesních komor či specializovaných státních úřadů (třeba ČNB).

 

5) Katastr nemovitostí a Mapy.cz

Máte-li adresu, můžete se podívat, zda firma nebo podnikatel skutečně vlastní své sídlo podnikání/trvalé bydliště nebo je v nájmu. Zvláště to doporučuji v případech investičních „poradců“ a koučů, kteří se na svých webech prezentují, že vydělávají milióny měsíčně, ale když se podíváte kde bydlí, zjistíte, že bydlí v nájmu u přítelkyně :))) Loosers.

 

Nabídka

Chcete-li si nechat zkontrolovat firmu vlastní nebo cizí, abyste zjistili maximum veřejně dostupných informací o firmě, kontaktujte mne. Přibalím k tomu ještě ekonomicko-finanční souvislosti ze zveřejňovaných účetních závěrek a máte report k nezaplacení.